Jak sprawnie przeprowadzić zmianę pokoleniową w rodzinnej firmie?
Planowanie sukcesji w firmie
Przeprowadzenie sukcesji to dla wielu przedsiębiorców bardzo trudny moment. Pełen emocji i rozterek. Związek właściciela z Firmą, często twórcy organizacji nacechowany jest latami pracy, poświęceń, marzeń, sukcesów i rozterek. A teraz z różnych powodów mamy to oddać w inne ręce?
Mędrzec pocieszający męża po stracie ukochanej, która latami wypełniała jego życie rzekłby pewnie, że przyzwolenie na jej na dalszy rozwój w życiu, gdzieś indziej, z kimś innym to ostateczny dowód uczuć, ale...
Zdając sobie sprawę ze złożoności materii jesteśmy gotowi współdzielić to brzemię wraz z wszystkimi zaangażowanymi w proces sukcesji stronami.
Rozumiemy, że należy zachować rozwagę, zadbamy wspólnie o poczucie kontroli nad całym procesem tak by poczucie straty zastąpiła duma wynikła z tego że dzieło naszego życia wyrusza na szersze wody. Kontynuatorzy, których namaszczamy będą gotowi i wyposażeni w konieczną wiedzę, narzędzia a wiatr zmian wypełnia żagle, które z takim trudem latami nasza Firma wciągała na maszty.
Sukcesja to nie opowieść o opuszczeniu i utracie. Nasza historia dotyczy odpowiedzialności za innych, zaufania i zmiany ról, celów i wyzwań w życiu. Życiu, którym chcemy by cieszył się i sukcesor i sponsor tej sukcesji, tak samo mocno tylko inaczej, od nowa na innych obszarach, ale z poczuciem najlepiej spełnionego obowiązku.
Dlaczego planowanie sukcesji jest takie ważne?
Planowanie sukcesji w firmie jest procesem długotrwałym i czasochłonnym, ale niezbędnym do tego, aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować w czasie gdy nestor nie będzie w stanie już nim zarządzać. Będąc właścicielem rodzinnego biznesu, powinno się rozpocząć przygotowywanie sukcesji na wiele lat przed jej faktycznym nastąpieniem, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że przejęcie firmy przez nieprzygotowanego do tej funkcji członka rodziny jest jednoznaczne ze stopniowym upadkiem biznesu. Brak odpowiedniego planowania sukcesji może spowodować także liczne konflikty wśród potencjalnych sukcesorów, narażając rodzinę nie tylko na ogromne koszty emocjonalne, ale również na procesy sądowe oraz paraliż decyzyjny w przedsiębiorstwie. Sukcesja jest więc nie tylko procesem prawnym związanym przekazaniem kompetencji, ale również niezwykle delikatną kwestią personalną.
Planowanie sukcesji firmy
Najważniejsze etapy sukcesji firmy
Mimo że polska gospodarka w dużej mierze zbudowana jest na małych i średnich przedsiębiorstwach, z czego w dużym stopniu są to biznesy rodzinne, zaledwie niecałe 30% firm w Polsce przechodzi proces sukcesyjny z pozytywnym skutkiem. Firmy obejmujące 3 pokolenia w naszym kraju są coraz to rzadziej spotykanym zjawiskiem. Według badań główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niechęć spadkobierców do obejmowania biznesu rodziców spowodowana albo brakiem kompetencji i zainteresowania.
Dlatego pierwszym etapem sukcesji firmy powinno być podjęcie kroków, takich jak:
1. Wybór sukcesora
Jasne określenie kto przejmie biznes, czy będzie to jedna, czy więcej osób, jaki ma być zakres ich kompetencji w momencie przekazania firmy i na jakich zasadach ma się to odbyć. Sam proces przekazywania i wdrażania następcy w kierowanie przedsiębiorstwem również powinien odbywać się według określonych wcześniej relacji między przyszłym a obecnym właścicielem.
2. Określenie celów przedsiębiorstw
Sprawne planowanie sukcesji wymaga dobrych relacji między nestorem a sukcesorem i przynajmniej ogólnej zgody co do wizji, w jakim kierunku ma rozwijać się rodzinna firma. Ma to także wpływ na wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych i zatrudnionych w nim pracowników.
3. Stworzenie zawczasu sprawnej struktury organizacyjnej
Następstwem obu powyższych punktów jest przekształcenie firmy lub próba zachowania statusu quo. Oba te warianty wymagają dobrze działającej struktury organizacyjnej, dzięki której firma będzie mogła płynnie przejść przez proces sukcesji w firmie. Jasne określenie obowiązków i zakresu kompetencji poszczególnych pracowników oraz kompetentne kierownictwo średniego szczebla to nieoceniona pomoc dla nowego właściciela.
Etapy sukcesji
Gdzie szukać pomocy przy planowaniu sukcesji w firmie?
Podjęcie wyżej wymienionych kroków nie jest łatwym zadaniem. Sam proces przygotowania sukcesora do objęcia stanowiska powinien trwać lata i obejmować dogłębną znajomość działania przedsiębiorstwa. Do tego dochodzą możliwe komplikacje prawne oraz nie mniej ważne kwestie psychologiczne. Dlatego, zamiast mierzyć się samemu z planowaniem sukcesji w firmie, można także zdać się na pomoc profesjonalnej firmy doradczej.
Nasza firma zapewnia kompleksową pomoc dotyczącą wszystkich etapów sukcesji — począwszy od analizy potrzeb i oczekiwań nestora oraz potencjalnych sukcesorów, kończąc na doradztwie w kwestiach prawnych i podatkowych. Nasi eksperci zapewniają wsparcie zarówno w kwestii przejmowania kompetencji przez sukcesora, jak i przygotowania całego zespołu pracowników do odnalezienia się w nowej sytuacji. W przypadku gdy firma przechodzi w ręce kilku członków rodziny, pomagamy także w ustawieniu relacji pomiędzy nimi i rozwiązaniu potencjalnych konfliktów.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w planowaniu i sprawnym przeprowadzeniu sukcesji w firmie, serdecznie zapraszamy do kontaktu!